Horní náměstí - parkoviště

V roce 2004 provedli pracovníci jihlavského oddělení ARCHAIA Brno záchranný archeologický výzkum na Horním náměstí a to v souvislosti s budováním parkoviště. Plocha archeologického výzkumu se nachází v centru města a přináší první podstatné informace o počátcích Humpolce. Podařilo se zde nalézt pozůstatky dřevěných obydlí a pecí, které patří do 13. století.
Na zkoumané ploše byly zachyceny 4 objekty, které se výrazně odlišovaly od ostatních objektů na lokalitě. Jednalo se o struktury oválného půdorysu s delší osou orientovanou zhruba severojižním směrem. Objekty se vyznačovaly výrazným propálením ve své jižní části, popřípadě také kamenným závalem v části severní. Tyto objekty interpretujeme jako zbytky otopných zařízení.
Závažným a v kontextu dosavadního archeologického poznání bez nadsázky i průlomovým zjištěním byl odkryv pozůstatků nezahloubené nadzemní stavby s otopným zařízením a s okolním zázemím v Humpolci na Horním náměstí. Archeologicky zkoumané pozůstatky dovolují interpretovat situaci s velkou pravděpodobností jako stavbu sroubenou, v krajním případě pak jako stavbu s rohovými stojkami, do kterých byly na drážku zapuštěny vodorovné fošny.
Nevyřešeny ovšem zůstávají funkce takových staveb. V případě objektu z Humpolce se lze vzhledem k existenci otopného zařízení vcelku bez obav přiklonit k obytné funkci. To je ovšem něco, co u většiny vrcholně středověkých staveb zahloubených, jejichž pozůstatky nazýváme zemnicemi, suterény atd., v drtivé většině naprosto postrádáme. V případě, že i ostatní otopná zařízení byly zbytky analogických nadzemních objektů, které se díky pozdějším aktivitám na lokalitě nedochovaly, lze uvažovat o sídelním okrsku z přelomu 13. a 14. století.


Hejhal, P. 2004a: Humpolec, Horní náměstí, odstavná parkovací plocha. Zpráva o provedení záchranného archeologického výzkumu. ARCHAIA Brno.
Hejhal, P. – Hrubý, P. 2005: Dřevěná architektura 13. století v Jihlavě, Pelhřimově a Humpolci – Holzarchitektur des 13. Jahrhunderts in Jihlava, Pelhřimov und Humpolec. In: Forum urbes medii aevi II. Sborník příspěvků z konference FUMA konané 16.-18. 4. 2003. Brno, 126-147.

Také letošní teplovody odkrývají stará tajemství…

05. 05. 2024 – Lenka Sedláčková – zobrazit

Tak jako každý rok, i letos na jaře započala rekonstrukce teplovodní sítě. Oproti loňskému roku, kdy jsme se pohybovali v širším okolí Mendlova náměstí, se nyní naše pozornost přesunula o něco jižněji, do pravobřežní části řeky Svratky... Také letošní teplovody odkrývají stará tajemství…

05. 05. 2024Také letošní teplovody odkrývají stará tajemství…

28. 04. 2024Neznámý hrnčíř ze Starého Brna

23. 04. 2024Článek v Industrial Archaeology Review

23. 04. 2024Svratecký náhon na Starém Brně

23. 04. 2024Archeologická expozice v želivském klášteře

21. 03. 2024První jarní úroda

21. 03. 2024Pravěké a raně středověké osídlení ve Veselí nad Moravou

21. 03. 2024Kachel vyobrazením Albrechta II. Habsburského a jeho ženy Alžběty Lucemburské s

21. 03. 2024Objev roku 2022 na Hradišti sv. Hippolyta ve Znojmě!