Spolupráce s univerzitami

studentské práce

Od počátku své existence spolupracuje brněnské pracoviště společnosti se studenty archeologie, především z Ústavu archeologie a muzeologie na FFMU v Brně. Zpočátku znamenala tato spolupráce především účast jednotlivých studentů na realizaci záchranných výzkumů a jejich následném zpracování. Díky tomu získávali tito studenti cennou terénní a laboratorní praxi, zatímco Archaia takto získávala kvalifikované pracovníky.

V zimním semestru r. 2002 začali pracovníci pořádat pro studenty Ústavu archeologie a muzeologie MU kurs Terénní teorie a praxe II, který navázal na přednáškový cyklus Terénní teorie a praxe I, vedený Mgr. Klárou Šabatovou z ÚAM. Na kurzu se podíleli Mgr. Petr Kováčik, David Merta, PhDr. Rudolf Procházka, Csc., Mgr. Marek Peška a Mgr. Antonín Zůbek. Přednáška se týká především legislativních norem vymezujících archeologickou činnost a památkovou péči, vztahu archeologie ke státní správě a odborné i laické veřejnosti a také realizace vlastního archeologického výzkumu včetně jeho metodiky. V semináři jsou posluchači na skutečných i modelových příkladech seznámeni se zásadami zajištění a provádění archeologických výzkumů, aby byli připraveni na řešení nejrůznějších okruhů problémů od přípravy projektu přes vlastní realizaci terénní části až ke zpracování výzkumu. V letním semestru studijního roku 2003/2004 a zimním semestru studijního roku 2004/2005 se pracovníci společnosti podíleli na výuce Terénní teorie a praxe I, opět vedené Mgr.Klárou Šabatovou.

PhDr. Rudolf Procházka, Csc. také vede v rámci Ústavu archeologie a muzeologie jednosemestrální přednášku Od raně středověké aglomerace k právnímu městu (odraz urbanizace českých zemí v archeologických pramenech v evropských souvislostech). Cílem přednáškového cyklu je uvést posluchače do problematiky vývoje sídlištních aglomerací raného středověku a jejich přeměny na vrcholně středověká tzv. právní (institucionální města) Důraz je položen na urbanizační procesy, jak se odrážejí zejména ve výsledcích archeologických výzkumů, samozřejmě na pozadí historických teorií vycházejících dominantně z písemných pramenů. Vzhledem k rozsahu a složitosti dané problematiky je kurs zaměřen na vybrané okruhy otázek, s důrazem na proměny struktury osídlení, vznik a vývoj parcelace a příslušné zástavby. Kromě českých zemí je větší pozornost věnována zejména vývoji na území někdejší středověké německé říše, jakož i Uher a Polska.

Na Západočeské univerzitě v Plzni vede od roku 2005 PhDr. Rudolf Procházka, Csc. seminář Systematika archeologických pramenů V. Morava v 10. - 15. století.

Archaia Brno, o. p. s. poskytuje také studentům archeologie, resp. antropologie nálezy ke zpracování formou seminárních a diplomových prací. Odborní pracovníci společnosti působí i jako konzultanti, popř. oponenti jednotlivých bakalářských či diplomových prací.

Informace pro studenty semináře Terénní teorie a praxe.



Studentské práce z let 1998 až 2008, na kterých se pracovníci podílí formou konzultace nebo zapůjčením nálezů:

Zůbek, A. 1998: Středověké přezky v brněnských nálezech. Seminární práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: PhDr. R. Procházka, CSc.).

Wolf, O. 1999: Vývoj, chronologie a typologie pohárů z Brna 14. – 17. století. Seminární práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: PhDr. R. Procházka, CSc.).

Rubínková, M. 1999: Novověké pohřby z katedrály sv. Petra a Pavla v Brně. Diplomová práce na PF MU v Brně (vedoucí práce: Doc. J. Unger, CSc., konzultant: PhDr. R. Procházka, CSc.).

Galeta, P. 2000: Antropologický rozbor kosterního materiálu ze hřbitova kostela sv. Jakuba (15. a 16. století). Seminární práce na Katedře antropologie PřF MU Brno (vedoucí práce: RNDr. Eva Drozdová, Ph.D., konzultanti: D. Merta, Mgr. M. Peška, PhDr. R. Procházka, CSc.)

Kos, P. 2000: Středověké vápenické pece v Brně a jeho okolí. Seminární práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultanti: PhDr. R. Procházka, CSc., Mgr. M. Peška).

Parma, D. 2000: Vývoj raněstředověkého osídlení podhradí přerovského hradu. Seminární práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: PhDr. R. Procházka, CSc.).

Zapletalová, D. 2000: Vývoj slovanského osídlení Brna v 6. – 9./10. stol.. Diplomová práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: PhDr. R. Procházka, CSc.).

Selucká, V. 2001: Hmotná kultura brněnského měšťana v první polovině 19. století (na základě výzkumu v Rašínově ulici č.p. 4 a 6). Diplomová práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultanti: D. Merta, Mgr. M. Peška, PhDr. R. Procházka, CSc.).

Zůbek, A. 2001: Počátky středověké měšťanské architektury v Brně. Diplomová práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc.,konzultanti: D. Merta, Mgr. M. Peška, PhDr. R. Procházka, CSc.).

Kos, P. 2002: Výzkum lochů na Moravě. Seminární práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: David Merta, Mgr. Marek Peška, Mgr. Anotnín Zůbek).

Polánka, P. 2001: Středověké dřevěné předměty v brněnských nálezech. Seminární práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: David Merta, Mgr. Marek Peška, PhDr. R. Procházka, CSc., Mgr. Anotnín Zůbek).

Hrbáčková, A. 2002: Středověká odpadní jímka č. 2, Mečová ulice č.p. 2, Brno – město. Bakalářská diplomové práce na Ústavu historie a muzeologie FFSLU. Opava. (konzultant: PhDr. R. Procházka, CSc.)

Pešlová, L. 2002:Hmotná kultura brněnského měšťana na přelomu 16. a 17. století. Diplomová práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultanti: D. Merta, Mgr. M. Peška, PhDr. R. Procházka, CSc.).

Holub, P. 2003: Vyhodnocení nálezového souboru stavební keramiky z akce Brno, Obchodní galerie Velký Špalíček (návrh metodického zpracování). Seminární práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: David Merta, Mgr. Marek Peška, PhDr. R. Procházka, CSc., Mgr. Anotnín Zůbek).

Šlancarová, V. 2003: Středověké prsteny ze sbírek jihomoravských muzeí a institucí. Seminární práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: David Merta, Mgr. Marek Peška, PhDr. R. Procházka, CSc., Mgr. Anotnín Zůbek).

Kolařík, V. 2004: Středověké a raně novověké opevnění města Brna na základě archeologických výzkumů (pramenná základna). Seminární práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: PhDr. R. Procházka, CSc., Mgr. A. Zůbek, Mgr. M. Peška a D. Merta).

Krásenská, L. 2004: Renesanční soubor z minoritského kláštera. Seminární práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: PhDr. R. Procházka, CSc.).

Veselá, P. 2004: Nálezy hliněných akvamanilií v Brně. Seminární práce (vedoucí práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: David Merta, Mgr. Marek Peška, PhDr. R. Procházka, CSc., Mgr. Anotnín Zůbek).

Hájek, Z. 2005: Brno-Kobližná 4 (bývalý Schrattenbachův palác). Odpadní jáma č. 526. II. seminární práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: Mgr. M. Peška a PhDr. R. Procházka, CSc.).

Polánka, P. 2005: Studny ve středověkém Brně. Vztah k přírodnímu prostředí, otázka zásobování středověkého města vodou. Diplomová práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: PhDr. R. Procházka, CSc., D. Merta, Mgr. A. Zůbek, Mgr. M. Peška).

Šlancarová, V. 2005: Architektonický vývoj Brna v 2. polovině 13. století. Diplomová práce na Katedře dějin umění FF MU Brno (vedoucí práce: prof. PhDr. Jiří Kroupa, CSc., konzultant: Mgr. M. Peška, D. Merta a PhDr. R. Procházka, CSc.)

Štourač D. 2005: Studna z mincmistrovského sklepa na Dominikánském náměstí v Brně. Nálezy z 15. století. Bakalářská práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: PhDr. R. Procházka, CSc.)

Holub, P. 2006: Pravěké osídlení prostoru kartuziánského kláštera v Brně-Králově poli na základě výsledků výzkumu A145/2001 splečnosti Archaia o.s. II. seminární práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Doc. PhDr. Eliška Kazdová, CSc.)

Holub, P. 2006: Stavební keramika v Brně na základě nálezů z archeologických výzkumů. Diplomová práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: D. Merta).

Kováčová, S. 2006: Hmotná kultura brněnského měšťana v lucemburském období (Na základě výzkumu jímek z Mečové 2). Magisterská oborová práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: PhDr. R. Procházka).

Pančíková, Z. 2006: Spracovanie materiálu z objektu neskorostredovekej studne z Panskej ulice č. 8-10 v Brne. II. seminární práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: PhDr. R. Procházka, CSc.).

Poláčková, H. 2006: Zahloubené sklepy ve spraši, lochy a další vybrané středověké objekty z areálu zaniklého kláštera na Božetěchově ulici. Bakalářská diplomová práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: Mgr. P. Holub)

Štouračová, K. 2006: Polovina 13. století na lokalitě náměstí svobody č. 9. Bakalářská oborová práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultanti: PhDr. R. Procházka, CSc. a Mgr. Petr Holub).

Kolařík, V. 2007: Opevnění města Brna do konce třicetileté války na základě archeologických výzkumů. Diplomová práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: Mgr. A. Zůbek).)

Kornhäuserová, L. 2007: Soubor z odpadní jímky z 2. poloviny 15. století z Brna, náměstí Svobody 9. Bakalářská diplomová práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: Mgr. P. Holub, Mgr. M. Peška a PhDr. R. Procházka, CSc.).

Krásenská, L. 2007: Hmotná kultura brněnského měšťana v 15. století (Na základě výzkumu v Mečové ulici č. p. 2). Diplomová práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: PhDr. R. Procházka, CSc.)

Macháňová, L. 2007: Hmotná kultura na příkladu drobných kovových, kostěných a keramických předmětů 13.–15. století v jihlavském mikroregionu. Diplomová práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultanti: Mgr. Petr Hrubý, Mgr. Petr Hejhal).

Sáňková, T. 2007: Keramické nálezy z brněnské odpadní jímky Dominikánská 15 v širších souvislostech. Bakalářská diplomová práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: PhDr. R. Procházka, CSc.).

Sedláčková, L. 2007: Stručný přehled pravěkého osídlení v Oblasti Brno – Trnitá. II. seminární práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Doc. PhDr. Eliška Kazdová, CSc., konzultant: Mgr. A. Zůbek)

Sedláčková, L. 2007: Česká 10. Brněnská městská parcela do poloviny 14. století v odrazu hmotné kultury. Diplomová práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: PhDr. R. Procházka, CSc., Mgr. A. Zůbek, Mgr. M. Peška, D. Merta).

Šamalová, E. 2007: Středověký hutnický areál s dřevohliněným opevněním typu motte v lokalitě Plandry – Bělokamenský potok, okr. Jihlava. (vedoucí práce: Mgr. Karel Nováček, Ph.D, konzultanti: Mgr. Petr Hrubý, Mgr. Karel Malý, Ph.D., Mgr. David Zimola

Vohryzek, S. 2007: Středověká keramika Brna (na příkladu objektů č. 1, 10, 15, 16 z Mečové ulice 2). Bakalářská diplomová práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: PhDr. R. Procházka, CSc.).

Čiháčková, L. 2008: Dům U Zlatého orla, nám. Svobody 1/ Česká 2. Městská parcela do poloviny 16. století v odrazu hmotné kultury. Diplomová práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: PhDr. R. Procházka, CSc., Mgr. A. Zůbek).

Staňková, V. 2008: Brněnská předměstská osada Novosady v odrazu hmotné kultury. Diplomová práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Prof. Z. Měřínský, DrSc., konzultant: PhDr. R. Procházka, CSc., Mgr. A. Zůbek).

Zubalík, J. 2008: Slovanská keramika z ulice Spálená (okr. Brno-město). Bakalářská diplomová práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: Doc. Mgr. J. Macháček, Ph.D., konzultant: PhDr. R. Procházka, CSc.).

Vichrová, Š. 2009: Odraz hmotné kultury v archeologických pramenech na příkladu obj. č. 638 z poloviny 15. století z Dominikánské ulice 5 v Brně. Bakalářská diplomová práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: PhDr. I. Loskotová, konzultant: Mgr. M. Peška).

Pejchal, J. 2010: Zpracování nálezů z objektů č. 7 a 17 z Dominikánské ulice v Brně. Bakalářská diplomová práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: PhDr. I. Loskotová, oponent: Mgr. L. Sedláčková)

Jáni, M. 2010: Odraz hmotnej kultúry v archeologických prameňoch na príklade obj. č. 54 z druhej polovice 15. storočia z Dominikánskej ulice 5 v Brne. Bakalářská diplomová práce na ÚAM FF MU Brno (vedoucí práce: PhDr. I. Loskotová, oponent: Mgr. P. Holub)

Doležel, M. 2010: Odraz hmotné kultury v archeologických pramenech odpadních jímek z nádvoří Staré radnice v Brně. Bakalářská diplomová práce na ÚAM FF MU Brno. (vedoucí práce: PhDr. I. Loskotová, konzultant: Mgr. L. Sedláčková, oponent Mgr. P. Holub)

Také letošní teplovody odkrývají stará tajemství…

05. 05. 2024 – Lenka Sedláčková – zobrazit

Tak jako každý rok, i letos na jaře započala rekonstrukce teplovodní sítě. Oproti loňskému roku, kdy jsme se pohybovali v širším okolí Mendlova náměstí, se nyní naše pozornost přesunula o něco jižněji, do pravobřežní části řeky Svratky... Také letošní teplovody odkrývají stará tajemství…

05. 05. 2024Také letošní teplovody odkrývají stará tajemství…

28. 04. 2024Neznámý hrnčíř ze Starého Brna

23. 04. 2024Článek v Industrial Archaeology Review

23. 04. 2024Svratecký náhon na Starém Brně

23. 04. 2024Archeologická expozice v želivském klášteře

21. 03. 2024První jarní úroda

21. 03. 2024Pravěké a raně středověké osídlení ve Veselí nad Moravou

21. 03. 2024Kachel vyobrazením Albrechta II. Habsburského a jeho ženy Alžběty Lucemburské s

21. 03. 2024Objev roku 2022 na Hradišti sv. Hippolyta ve Znojmě!